10 jul. 2012

3a Marató per Relleus de Santes Creus

Ja vam avisar, vam dir que anàvem i vam anar, i ens vem fer notar. El color groc del Club Atletisme Gavà era per tota arreu.


De nou la organització va ser perfecte per part de l’escola d’Atletisme de l’AAEET Grup Atlètic (Valls) i amb la col·laboració de l’Ajuntament de Santes Creus, donant-nos un circuit molt exigent, però molt divertit, que fa treure el millor de nosaltres.

Com a anècdota dir que fer una carrera en un lloc tan emblemàtic amb església i a l'estiu té l'inconvenient que et poden aparèixer diverses «bodas», i vam tenir dues. Era molt xocant veure gent en malles corrent entre corbates i vestits de nit. Però la convivència va ser pacífica i sense incidents. El civisme per les dues parts va regnar en tot moment. Total, estàvem de festa.


Aprofiten aquest moment per donar les gràcies a la organització per les atencions amb el nostre club (ho sabem, som una mica pesats, però...) i com vam anunciar vam participar amb 3 equips sobre un total aquest any de 27, no està gens malament. I per canvis d'última hora per la baixa de Esteban per força major, incorporem a la Maria per completar el equip 1.

Primer els petits...

Muntat el circuit i amb tot preparat, primer de tot la cursa infantil a les 17:50 h amb dos participants del club, en Sergio, que va dominar la prova des del principi fins al final, i en Víctor, en un circuit de ±400m que arrenca en una forta pujada i segueix així durant pràcticament tot el recorregut....després els grans

A les 18:00 h, i amb canvis d'última hora (i objectius diferents), toca als grans. Recordem el ordre i distancia de cada relleu:

1r relleu: 7.695m (5 voltes al circuit + 195m)
2n relleu: 4.500m (3 voltes al circuit)
3r relleu: 10.500m (7 voltes al circuit)
4t relleu: 4.500m (3 voltes al circuit)
5è relleu: 10.500m (7 voltes al circuit)
6è relleu: 4.500m (3 voltes al circuit)


Ja instal·lat el nostra punt de control habitual, la "corba groga", un lloc privilegiat on podem veure passar a tots els atletes, recollidets (ja em demanat a la organització que l'any vinent ens posi unes cadires i ens reservi el lloc), on podem veure des de el primer moment que el primer relleu és molt important, ja que estableix les primeres posicions, i es pot veure les cartes dels equips, quins estan més forts i quins hem de controlar. Nosaltres tenim una mica de tot, l'equip masculí (equip 3) amb primeres espases del club, el mixte (equip 2) més compensat, i el "sense categoria" (equip 1) que..., bé, sense comentaris.

El any vinent hem de poder optar amb un equip 100% femení bastant competitiu amb la Lara, la Marisol (baixes justificades, valors segur del club), el grup de mares i algun talent emergent de la escola.

La cosa queda més o menys així, per ordre d'arribada:

Equip C.A.Gavà 3:

6è classificat masculí

Temps: 02:59:42 (04:16 min/km)

03-1 José Ramón Salas Camarero: 33:36 min (04:22 min/km)
03-2 Miquel Domenec Villoldo: 17:31 min (03:54 min/km)
03-3 Domingo de San Eusebio Hernández: 47:32 min (04:32 min/km)
03-4 Miquel Domenec López: 17:28 min (3:53 min/km)
03-5 Santiago Pereda Granados: 45:05 min (04:18 min/km)
03-6 Lear Bartolomé Lafuente: 18:30 min (04:07 min/km)

No van defraudar, ho van donar tot, i amb el seu nivell d'exigència és normal que el circuit se't faci dur. Jose Ramón, Miquel, Lear i Santiago, més acostumats a les planes del Baix Llobregat, els costava mantenir el seu ritme habitual, però ho van fer, i Domingo i Miguel a la seva salsa però patint com el que més.

Així ho demostra el grau de sofriment que mostraven les seves cares al final de cada relleu. Van aconseguir baixar la barrera psicològica de les 3 hores, entrant a les grans lligues, però encara a 20 minuts de les primeres posicions, 6è en la categoria amb més equips i de nivell més alt i 7è de la general (de 27 equips). Hi ha marge de millora, però es va donar tot. La mitat del grup els va sorprendre la duresa del circuit que es surt de la seva preparació habitual, en Miquel fill es un jove valor en alça, i els altres dos ja venien avisats.

Felicitats!
Equip C.A.Gavà 2:

7è classificat mixt

Temps: 03:35:49 (05:07 min/km)

02-1 Francisco Villanueva Orgaz: 36:54 min (04:48 min/km)
02-2 Almudena Romero Lora: 26:36 min (05:55 min/km)
02-3 Jesús Serra Giró: 51:00 min (04:51 min/km)
02-4 Cati Serrano: 25:14 min (05:36 min/km)
02-5 José Luis Sánchez López: 50:24 min (04:48 min/km)
02-6 Mati Garrido López: 25:41 min (05:42 min/km)

El nostre equip mixt, que compagina experiència i valentia, i la veritat és que amb un resultat més que acceptable. Es va patir, però menys del previst, i alguns, que arribaven justs de preparació, no els va impedir treure uns temps per a ells impensables a aquestes alçades de la temporada. Es venia a competir gaudir i es va competir i gaudir. Que més es pot demanar.

Felicitats!
Equip C.A.Gavà 1:

Sense categoria

Temps: 04:01:20 (05:43 min/km)

01-1 Francisco Ortega: 46:16 min (06:01 min/km)
01-2 Juan Pedro Perez Calzada: 28:48 min (06:24 min/km)
01-3 Bernat Peso Infante: 55:03 min (05:15 min/km)
01-4 Laura Keyer: 29:26 min (06:32min/km)
01-5 Josep Franco Monill: 49:38 min (04:44 min/km)
01-6 María Checa Sierra: 32:09 min (07:09 min/km)

Equip més afectat per els canvis d'última hora. No tan sols hi va haver canvi de peces, si no de ordre de relleus (i distancies), i això s'ha de treballar psicològicament. Ens situem, en Bernat es va apuntar per un 4.5km i va acabar fent un 10.5km i en «Paco» Ortega va progressar a un 7.5km i pico, Maria recuperada d'última hora, Laura «acollonida» del circuit, i Juan Pedro a la seva bola i Josep com a valor segur. Amb aquest ingredients ja ho podeu imaginar. Això si, vam acabar tots molts contents per la feina feta.

Un arriba preparat per a una cosa i es troba una altra. Home!!! Però això no va impedir donar-ho tot, amb un temps més que respectable. Agrair a la Maria que pràcticament sense entrenar després d'una aturada de més de dos mesos i sense estar al 100% va participar per poder completar l'equip, amb molt bones sensacions. A diferència del equip mitx es venia a gaudir i es va gaudir. I a sobra tenim en la Maria de tornada!
Acabar de nit i sopar per acabar

Acabat passades les deu de la nit, esperem al que acabin els dos últims equips i ens desplacem al Centre Cívic del poble on l'organització ens ha preparat un bon sopar. Fi de festa amb paraules d'agraïment de la organització, sorteig de regals i molt bon ambient.Amb tot el peix venut, foto de grup i cap a casa. Bé, uns cap el alberg i altres carretera i manta. El que es segur es que l'any vinent repetim, ja tenim la experiència de dos anys, i li anem agafant el truc, però es una prova molt exigent i el nivell del equips es molt alt. Però això no ens tirarà cap enrera. Tot el contrari.


Resultats oficials

Fotos Santes Creus 20122 comentarios:

 1. Quina crònica més bona, MOLTES GRÀCIES PRESI!!!!

  El nostre esperit mésqueolímpic queda més que reflexat en aquesta crònica i fotos, una experiència molt bona, fent equip, fent salut, fent amics, ...

  És la nostra segona participació, i es consoliden els més "fidels" i s'afegeixen nous valors, en la propera edició segur que continuarem fent història de la cursa, estic segur que serem més de tres equips (i ara ja som el rècord!!) ja que els que no han pogut participar en aquesta edició no es voldran perdre la següent... i segur que tindrem nous i noves atletes per gaudir d'aquesta festa!!

  Molt bon estiu i ens veiem per la pista

  SALUT I ATLETISME

  Josep

  ResponderEliminar
 2. Bona cursa companys i un plaer disfrutar-la amb vosaltres. Doneu molt color i ànims a la curva!!

  ResponderEliminar